Huawei Honor Holly 2 Plus
- 5 Inch
- IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display
- 13 MP Rear
- 5 MP Front
- Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53
- 2GB RAM, 4000 mAh Battery
Huawei Honor Holly 2 Plus Price in India
The lowest price of Huawei Honor Holly 2 Plus smartphone is 8,499 in India on 27th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Huawei Honor Holly 2 Plus Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Huawei Honor Holly 2 Plus. According to the Historic Price Trends:
Price of Huawei Honor Holly 2 Plus in India today is Rs. 8,499.00, updated on 27th April 2026
Huawei Honor Holly 2 Plus Pros & Cons
Pros
- Powerful 4000 mAh battery
- Full HD 1080p video recording
- Affordable
Cons
- no cons
Huawei Honor Holly 2 Plus full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | 720x1280 pixels |
| Pixel Density | 296 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama |
| Storage | |
| Internal Storage | 16 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 128 G |
| Other | 16GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 160 grams |
| Dimensions | 143.1 x 71.8 x 9.7 mm |
| (5.63 x 2.83 x 0.38 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v5.1.1 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Stand By Time | Up to 720 h (3G) |
| Talk Time | Up to 18 h |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, LE |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Huawei |
| Chipset | Mediatek MT6735P |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| RAM | 2GB RAM |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 3G | Yes, HSDPA 900 / 2100 |
| 2G | Yes, GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS, GLONASS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other | Fast battery charging Active noise cancellation with dedicated mic MP3/WAV/eAAC+/Flac player MP4/H.264 player Document viewer Photo/video editor |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Huawei Honor Holly 2 Plus Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Huawei Honor Holly 2 Plus Video Review
Recent Comparisions
Huawei Honor Holly 2 Plus Questions & Answers
People also viewed
Comments on Huawei Honor Holly 2 Plus
News Related to Huawei
-
Huawei Y9 Prime 2019 to Feature Pop-Up Selfie Camera Setup -
Huawei to Design the World’s First 8K TV with Support for 5G -
Is Huawei P30 Pro a True Camera Master? Features of the World’s Best Camera Smartphone -
Huawei’s Sub-Brand Honor to Announce its First Triple Camera Smartphone -
Huawei Watch GT Confirmed to Launch in India Today -
Huawei Enjoy 9s Spotted Online, to Launch Soon with Triple Camera Setup












