Gionee F103 3GB
- 5 Inch
- IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display
- 8 MP Rear
- 5 MP Front
- Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53
- 3GB RAM, 2400 mAh Battery
Gionee F103 3GB Price in India
The lowest price of Gionee F103 3GB smartphone is 10,749 in India on 27th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Gionee F103 3GB Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Gionee F103 3GB . According to the Historic Price Trends:
Price of Gionee F103 3GB in India today is Rs. 10,749.00, updated on 27th April 2026
Gionee F103 3GB Pros & Cons
Pros
- Large internal memory
- Good battery backup
- 4G Connectivity
Cons
- No Cons
Gionee F103 3GB full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | 720x1280 pixels |
| Pixel Density | 294 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Geo-Tagging, Touch Focus, Panorama |
| Storage | |
| Internal Storage | 16 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Other | 16GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 136 grams |
| Dimensions | 143 x 70.3 x 8 mm |
| (5.63 x 2.77 x 0.31 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android OS, v5.0 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2400 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Stand By Time | Up to 240 h (2G) / Up to 267 h (3G) |
| Talk Time | Up to 28 h (2G) / Up to 11 h (3G) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v2.0, A2DP |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Gionee |
| Chipset | Mediatek MT6735 |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| RAM | 3GB RAM |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, LTE band 3(1800), 40(2300) |
| 3G | Yes, HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, Yes, with A-GPS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other | MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Photo/video editor Document viewer |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Gionee F103 3GB Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Gionee F103 3GB Video Review
Recent Comparisions
Gionee F103 3GB RAM Questions & Answers
People also viewed
Comments on Gionee F103 3GB RAM
News Related to Gionee
-
Gionee S11 Lite, Gionee F205 Launched in India: Price, Specifications, Features -
Gionee S11 to Get Launch This Month in India: Report -
Gionee F205L Appears on TENAA with 5.45-Inch HD+ Display -
How Powerful Is The New Gionee M7 Power? -
Gionee S11 Images Leaked Online, Revealed These Features -
Gionee to Launch 8 Bezel-Less Smartphones on November 26












