Gfive President Shark 3
- 3.5 Inch
- TFT Capacitive Touchscreen display
- 2 MP Rear
- 0.3 MP Front
- Single core, 1 GHz
- 256MB RAM, 1300 mAh Battery
Last Available Price of Gfive President Shark 3 is 1750. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Gfive President Shark 3 in India today is Rs. 1,750.00, updated on 26th April 2026
Gfive President Shark 3 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 3.5 inches |
| Screen Resolution | 320 x 480 pixels |
| Pixel Density | 165 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | TFT Capacitive Touchscreen |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Camera Features | Flash, Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Internal Storage | 512 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 32 GB |
| Other | 512GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 128 grams |
| Dimensions | 126 x 63.6 x 9.8mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1300 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Normal-SIM SIM2: Normal-SIM |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Gfive |
| Processor | Single core, 1 GHz |
| RAM | 256 MB RAM |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 2100 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Sensors | Accelerometer |
| Other Features | Dual Sim, Dual Stand-by, Voice search, Alarm, Calendar, Calculator, Schedule, Reminders, World Time, E-book reader |
Gfive President Shark 3 Video Review
Recent Comparisions
Gfive President Shark 3 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Gfive President Shark 3
News Related to Gfive
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











