Gfive A97
- 4.5 Inch
- LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 2 MP Rear
- 1 MP Front
- Dual core, 1.2 GHz, Cortex A7
- 512MB RAM
Last Available Price of Gfive A97 is 2999. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Gfive A97 in India today is Rs. 2,999.00, updated on 26th April 2026
Gfive A97 full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches |
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Pixel Density | 218 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Resolution | 1 MP |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Digital Zoom | |
| Storage | |
| Internal Storage | 4 GB |
| Card Slot/Expandable | No |
| Design & Build | |
| Dimensions | 132.7 x 66.2 x 9.4 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| Bluetooth | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Gfive |
| Chipset | MediaTek MT6572E |
| Processor | Dual core, 1.2 GHz, Cortex A7 |
| RAM | 512 MB RAM |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Music | Music Formats: Music Formats : MP3, MP4, AVI |
| Phone Book | 500 Entries |
| Shooting Modes | Continuos Shooting |
| Fingerprint Sensor | No |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3, Scratch-resistant glass |
| Java | No |
| SMS | SMS Storage 500, Group Messaging |
Recent Comparisions
Gfive A97 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Gfive A97
News Related to Gfive
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











