Easyfone Star
- 1.8 Inch
- NA display
- 0.3 MP Rear
- 32MB RAM, 800 mAh Battery
Easyfone Star Price in India
The lowest price of Easyfone Star is 1,299 in India on 27th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Easyfone Star Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Easyfone Star. According to the Historic Price Trends:
Price of Easyfone Star in India today is Rs. 1,299.00, updated on 27th April 2026
Easyfone Star full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches |
| Screen Resolution | 160 x 128 Pixels |
| Display Type | NA |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Upto 8 GB |
| Other | 32 MB, Expandable upto 8 GB |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 800 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Quick Charging | Yes |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| Bluetooth | Yes, Yes |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Easyfone |
| Chipset | NA |
| RAM | 32 MB RAM |
| GPU | NA |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Other Features | |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Easyfone Star Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Recent Comparisions
Easyfone Star Questions & Answers
People also viewed
Comments on Easyfone Star
News Related to Easyfone
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide












