BLU Dash X
By Blu Mobiles
- 5 Inch
- IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 8 MP Rear
- 5 MP Front
- Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7
- 1GB RAM, 2000 mAh Battery
Last Available Price of BLU Dash X is 14608. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of BLU Dash X in India today is Rs. 14,608.00, updated on 28th April 2026
BLU Dash X full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Screen Resolution | HD (720 x 1280 pixels) |
| Pixel Density | 294 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Digital Zoom |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 64 GB |
| Other | 8GB, Expandable up to 64 GB |
| Design & Build | |
| Weight | 148 grams |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v5.1 (Lollipop) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM SIM2: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Blu |
| Chipset | MediaTek MT6580 |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 |
| RAM | 1 GB RAM |
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Connectivity | |
| 3G | Yes, UMTS 1900 / 2100 / 850 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
Recent Comparisions
BLU Dash X Questions & Answers
People also viewed
Comments on BLU Dash X
News Related to Blu
-
Top 7 Multipurpose Bluetooth Headphones, its Reviews & Buyer’s Guide -
Oppo AX5s Bluetooth Certification Reveals Specifications of the Smartphone -
Here are the Causes of Blurry Photos and How to Avoid It -
Sony Launches New Range of Wireless Headphones & Bluetooth Speakers in India -
JVC XS-XN226 Bluetooth Speaker Debuts in India -
7 Tips to Deal with Blurry Vision Caused by Smartphones and Laptops











