Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB , 16GB)
By Asus Mobiles
- 5.5 Inch
- IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch display
- 13 MP Rear
- 13 MP Front
- Quad core, 1.7 GHz, Cortex A53 + Quad core, 1 GHz, Cortex A53
- 3GB RAM, 3000 mAh Battery
Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB , 16GB) Price in India
The lowest price of Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB , 16GB) smartphone is 13,999 in India on 26th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB , 16GB) Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB , 16GB). According to the Historic Price Trends:
Price of Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB , 16GB) in India today is Rs. 13,999.00, updated on 26th April 2026
Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB , 16GB) Pros & Cons
Pros
- It is Selfie clickers Smartphone with 13MP front camera.
- Gorilla Glass 4 with Anti-fingerprint coating
- Good Octa-core Processor for Multitasking
- Sluggish free Gaming experience
- Big Full HD IPS sharp Display
Cons
- Thick and bulky
- Lacks quick charging feature
Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB , 16GB) full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches |
| Screen Resolution | Full HD (1080 x 1920 pixels) |
| Pixel Density | 401 Pixels per Inch(PPI) |
| Gorilla Glass | Yes |
| Display Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 13 MP |
| Video Recording | Yes, 1920x1080 @ 30 fps |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus | |
| Storage | |
| Internal Storage | 16 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 128 G |
| Other | 16GB storage, microSD card slot |
| Design & Build | |
| Weight | 170 grams |
| Dimensions | 156.5 x 77.2 x 10.8 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v5.0 (Lollipop) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM SIM2: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Asus |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 |
| Processor | Quad core, 1.7 GHz, Cortex A53 + Quad core, 1 GHz, Cortex A53 |
| RAM | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 405 |
| Connectivity | |
| 4G | Yes, TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) |
| 3G | Yes, UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v4 |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB , 16GB) Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB , 16GB) Video Review
Recent Comparisions
Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB RAM, 16GB) Questions & Answers
People also viewed
Comments on Asus Zenfone Selfie ZD551KL (3GB RAM, 16GB)
News Related to Asus
-
Tencent to Design a Gaming Smartphone Along with Asus, Razer & Black Shark -
Concept Renders of the Asus Zenfone 5G Smartphone Appear Online -
Leaked Images of Asus Zenfone 6 Appear Online With Triple Camera -
Asus Zenfone Lite L1 & Zenfone Max M1 Sale to Start on Oct 24 -
Asus Zenfone Live L1 Announced with Android Go, 18:9 display -
Asus VivoBook X507 Launched in India: Price, Features & Specifications












