Asus Zenfone Go 4.5 LTE ZB450KL
By Asus Mobiles
- 4.5 Inch
- IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors display
- 8 MP Rear
- 2 MP Front
- 1GHz Quad-Core
- 1GB RAM, 2070 mAh Battery
Asus Zenfone Go 4.5 LTE ZB450KL Price in India
The lowest price of Asus Zenfone Go 4.5 LTE ZB450KL smartphone is 7,499 in India on 26th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Asus Zenfone Go 4.5 LTE ZB450KL Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Asus Zenfone Go 4.5 LTE ZB450KL. According to the Historic Price Trends:
Price of Asus Zenfone Go 4.5 LTE ZB450KL in India today is Rs. 7,499.00, updated on 26th April 2026
Asus Zenfone Go 4.5 LTE ZB450KL full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches |
| Screen Resolution | 480 x 854 pixels |
| Pixel Density | 218 Pixels per Inch(PPI) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Up to 128GB |
| Other | 8GB, Expandable up to 128GB |
| Design & Build | |
| Weight | 135 grams |
| Dimensions | 136.5 x 66.7 x 11.2 mm |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android 6.0 Marshmallow with ZenUI 2.0 |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2070 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM SIM2: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Asus |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 410 |
| Processor | 1GHz Quad-Core |
| RAM | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 306 GPU |
| Connectivity | |
| VoLTE | Yes |
| 4G | Yes, LTE 2100, LTE 800, LTE 1800, LTE 2600 |
| 3G | Yes, UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| GPS | Yes, A-GPS, Glonass |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| USB connectivity | microUSB 2.0 |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Asus Zenfone Go 4.5 LTE ZB450KL Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Asus Zenfone Go 4.5 LTE ZB450KL Video Review
Recent Comparisions
Asus Zenfone Go 4.5 LTE ZB450KL Questions & Answers
People also viewed
Comments on Asus Zenfone Go 4.5 LTE ZB450KL
News Related to Asus
-
Tencent to Design a Gaming Smartphone Along with Asus, Razer & Black Shark -
Concept Renders of the Asus Zenfone 5G Smartphone Appear Online -
Leaked Images of Asus Zenfone 6 Appear Online With Triple Camera -
Asus Zenfone Lite L1 & Zenfone Max M1 Sale to Start on Oct 24 -
Asus Zenfone Live L1 Announced with Android Go, 18:9 display -
Asus VivoBook X507 Launched in India: Price, Features & Specifications












