Asus ROG Phone 2
By Asus Mobiles
- 6.59 Inch
- AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors display
- 48 + 13 MP Dual Rear
- 24 MP Front
- Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485)
- 12GB RAM, 6000 mAh Battery
Asus ROG Phone 2 Price in India
The lowest price of Asus ROG Phone 2 smartphone is 40,999 in India on 27th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Delivery: 2-3 days
Asus ROG Phone 2 Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Asus ROG Phone 2. According to the Historic Price Trends:
Price of Asus ROG Phone 2 in India today is Rs. 40,999.00, updated on 27th April 2026
Asus ROG Phone 2 full specifications and features
Market Status: Out of stock
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 6.59 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Pixel Density | 391 Pixels per Inch(PPI) |
| Gorilla Glass | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Camera | |
| Dual Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 48 + 13 MP |
| Front Camera Resolution | 24 MP |
| Video Recording | Yes |
| Camera Features | Autofocus, Flash, Touch Focus, Digital Zoom, Face Detection |
| Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus | |
| Storage | |
| Internal Storage | 512 GB |
| Card Slot/Expandable | No |
| Design & Build | |
| Weight | 240 grams |
| Dimensions | 171 x 77.6 x 9.5 mm |
| (6.73 x 3.06 x 0.37 in) | |
| Software | |
| Operating System | Android |
| OS Version | Android v9.0 (Pie) |
| Battery | |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Battery Type | Li-Po |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Nano-SIM SIM2: Nano-SIM |
| Bluetooth | Yes, 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Asus |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| Processor | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| RAM | 12 GB RAM |
| GPU | Adreno 640 |
| Connectivity | |
| VoLTE | Dual SIM Dual VoLTE |
| 4G | Yes |
| 3G | Yes |
| 2G | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ad, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| GPS | Yes, dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Other Features | |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated about Asus ROG Phone 2 Price In India by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Recent Comparisions
Asus ROG Phone 2 Questions & Answers
People also viewed
Comments on Asus ROG Phone 2
News Related to Asus
-
Tencent to Design a Gaming Smartphone Along with Asus, Razer & Black Shark -
Concept Renders of the Asus Zenfone 5G Smartphone Appear Online -
Leaked Images of Asus Zenfone 6 Appear Online With Triple Camera -
Asus Zenfone Lite L1 & Zenfone Max M1 Sale to Start on Oct 24 -
Asus Zenfone Live L1 Announced with Android Go, 18:9 display -
Asus VivoBook X507 Launched in India: Price, Features & Specifications












