Adcom J4 B
- 1.8 Inch
- TFT display
- 0.8 MP Rear
- 32MB RAM, 1050 mAh Battery
Last Available Price of Adcom J4 B is 499. Currently, it is out of stock on online stores in India.. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Adcom J4 B in India today is Rs. 499.00, updated on 29th April 2026
Adcom J4 B full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches |
| Screen Resolution | 128 x 160$$Pixels |
| Display Type | TFT |
| Camera | |
| Rear Camera Resolution | 0.8 MP |
| Storage | |
| Internal Storage | 32 MB |
| Card Slot/Expandable | microSD, Upto 8 GB |
| Other | 32 MB, Expandable upto 8 GB |
| Software | |
| Operating System | Other |
| Battery | |
| Battery Capacity | 1050 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Quick Charging | Yes |
| Removable battery | Yes |
| Communication | |
| SIM Card Slots | Dual SIM |
| SIM Card Type | SIM 1: Micro-SIM SIM2: Micro-SIM |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Chipset | |
| Brand | Adcom |
| RAM | 32 MB RAM |
| Connectivity | |
| 2G | Yes, GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
| Radio | Yes |
| Other Features | |
Recent Comparisions
Adcom J4 B Questions & Answers
People also viewed
Comments on Adcom J4 B
News Related to Adcom
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide











