HP Spectre X2 12-a008nr Laptop
By HP Laptops
Laptop is powered by Intel Core m3-6Y30 processor and it comes with 4 GB of RAM.
View SpecsHP Spectre X2 12-a008nr Laptop Price in India
Last Available Price of HP Spectre X2 12-a008nr (N5S21UA) Laptop (Core M3 6th Gen/4 GB/128 GB SSD/Windows 10) is 69000. Currently not available on any partner stores. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of HP Spectre X2 12-a008nr Laptop in India today is Rs. 69,000.00, updated on 28th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 12 inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | WUXGA+ IPS WLED-backlit touch screen |
| Touchscreen | Yes |
| Camera | 5.0 MP |
| Memory | |
| RAM | 4GB |
| RAM Type | DDR3 |
| RAM Frequency | 1600 Mhz |
| Storage | |
| SSD | Yes |
| SSD Capacity | 128 GB |
| Hardware Interface | SATA |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Dual digital microphone |
| Mic In | Yes |
| Speakers | Quad speakers |
| Sound Properties | Bang & Olufsen |
| Sound Chip | HD Audio Solution |
| Input | |
| Pointer Input | Touchpad with Multi-touch Gestures support |
| Keyboard | Full-size island-style backlit keyboard |
| Processor | |
| Processor Name | other |
| Processor Generation | 6th |
| Processor | Intel Core m3-6Y30 |
| Processor Model | 6Y30 |
| Processor Clock Speed | 1.0 Ghz |
| Cache | 4 MB |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Intel HD 515 |
| General Specifications | |
| Model Number | :727363171139 |
| OS | Windows 10 Home |
| OS Architecture | 64 bit |
| Weight | 1.2 Kg |
| Dimensions | 303 x 209 x 13.1 mm |
| Suitable For | Everyday use |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | No |
| Media Card Support | Digital Media Reader |
| Ports and Slots | |
| Battery Capacity | 3 Cell |
| Adapter | 45 W AC Adapter W |
HP Spectre X2 12-a008nr (N5S21UA) Laptop (Core M3 6th Gen/4 GB/128 GB SSD/Windows 10) Questions & Answers
News Related to HP
-
Top 16 Effective Ayurvedic Toothpaste For Healthy Strong Teeth, Its Reviews & Buyer's Guide -
HP Announces New Range of ProBook and Envy Series Laptops -
New Range of HP Spectre Laptops Debut in India -
HP Pavilion Gaming Laptop Launched: Price, Specifications, Features -
HP Chromebook X2, the World’s First Detachable Chromebook Launched -
HP Omen X Gaming Portfolio Launched in India



















