Asus FX553VD-DM483 Laptop
By Asus Laptops
The lowest price of Asus FX553VD-DM483 Laptop is 69,991 in India on 31st May 2026.
Laptop is powered by Intel Core i7- 7700HQ (7th Gen) processor and it comes with 8 GB of RAM. It packs 1 TB of internal storage and has screen size of 15.6 Inch.
View SpecsAsus FX553VD-DM483 Laptop Price in India
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this laptop depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Asus FX553VD-DM483 Laptop Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Asus FX553VD-DM483 Laptop (Core i7 7th Gen/8 GB/1 TB/Linux/2 GB). According to the Historic Price Trends:
Price of Asus FX553VD-DM483 Laptop in India today is Rs. 69,991.00, updated on 31st May 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6 inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | Full HD LED Backlit AntiGlare Display |
| Camera | HD web camera |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR4 |
| RAM Frequency | 2400 Mhz |
| Memory Slots | 2 |
| Expandable | 32 GB |
| Storage | |
| Storage Capacity | 1TB |
| HDD Speed RPM | 7200 RPM |
| Hardware Interface | SATA |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Mic In | Yes |
| Sound Properties | ASUS SonicMaster Technology |
| Sound Chip | Bang & Olufsen |
| Input | |
| Pointer Input | Touchpad |
| Keyboard | Illuminated Chiclet Keyboard |
| Processor | |
| Processor Name | Core i7 |
| Processor Generation | 7th |
| Processor | Intel Core i7- 7700HQ (7th Gen) |
| Chipset | Intel HM175 Express |
| Processor Model | 7700HQ |
| Processor Clock Speed | 2.8 Ghz |
| Graphics | |
| Graphics Processor | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
| General Specifications | |
| Model Number | FX553VD-DM483 |
| OS | Linux |
| OS Architecture | 32 bit |
| Weight | 2.5 Kg |
| Dimensions | 383 x 255 x 30 mm |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 3.01 x USB 2.0 |
| VGA Port | Yes |
| Lock Port | Yes |
| Optical Drive | No |
| Ports and Slots | |
| Battery Backup | Upto 4.5 Hrs |
Asus FX553VD-DM483 Laptop (Core i7 7th Gen/8 GB/1 TB/Linux/2 GB) Features
ASUS FX553 packs the latest 7th gen Intel® processor, and NVIDIA® GeForce® GTX 1050 graphics in a compact and lightweight design. ASUS FX553 enables users to work efficiently from anywhere. ASUS FX553 delivers excellent performance thanks to the 7th-generation Intel® CoreTM i7 7700HQ core processor combined with a discrete NVIDIA® GeForce® GTX 1050 graphics with full Microsoft® DirectX® 12 support with 8GB DDR4 2400 MHz RAM (expandable Upto 32GB) . The hardware gives you efficient and powerful performance along with stylish, slim and sleek design for more productive multitasking. FX Series is ideal for daily computing, entertainment & Gaming tasks. Upgrade to a solid-state disk for faster data access speeds also.
Asus FX553VD-DM483 Laptop (Core i7 7th Gen/8 GB/1 TB/Linux/2 GB) Questions & Answers
News Related to Asus
-
Tencent to Design a Gaming Smartphone Along with Asus, Razer & Black Shark -
Concept Renders of the Asus Zenfone 5G Smartphone Appear Online -
Leaked Images of Asus Zenfone 6 Appear Online With Triple Camera -
Asus Zenfone Lite L1 & Zenfone Max M1 Sale to Start on Oct 24 -
Asus Zenfone Live L1 Announced with Android Go, 18:9 display -
Asus VivoBook X507 Launched in India: Price, Features & Specifications













