Apple MD102HN/A MacBook Pro
Laptop is powered by Intel Core i7 processor and it comes with 8 GB of RAM. It packs 750 GB of internal storage and has screen size of 12.87 Inch.
View SpecsApple MD102HN/A MacBook Pro Price in India
Last Available Price of Apple MD102HN/A MacBook Pro (3rd Gen Ci7/ 8GB/ 750GB/ Mac OS X Mountain Lion)(12.87 inch, Silver, 2.06 kg) is 93950. Currently not available on any partner stores. You can search on Flipkart, Amazon.
Price of Apple MD102HN/A MacBook Pro in India today is Rs. 93,950.00, updated on 27th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| Display | |
|---|---|
| Screen Size | 12.87 inches |
| Screen Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display Type | LED Backlit Glossy Display |
| Camera | 720p FaceTime HD Webcam |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR3 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 750GB |
| HDD Speed RPM | 5400 RPM |
| Wireless Connectivity | |
| Wi-Fi | Yes, IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Audio & Sound | |
| Internal Mic | Omnidirectional Microphone |
| Speakers | Yes |
| Sound Properties | Stereo Speakers with Subwoofer |
| Input | |
| Pointer Input | Multi-touch Trackpad |
| Keyboard | Full-size Backlit Keyboard |
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Core i7 |
| Processor Clock Speed | 2.9 GHz with Turbo Boost Technology Upto 3.6 GHz |
| Cache | 4 MB |
| Graphics | |
| Graphics Processor | Intel HD Graphics 4000 |
| General Specifications | |
| OS | OS X Mavericks |
| Weight | 2.06 Kg |
| Dimensions | 325 x 227 x 24.1 mm |
| Suitable For | Performance |
| Ports and Slots | |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | No |
| Lock Port | Kensington Lock Slot |
| RJ45 LAN(Ethernet) | Yes |
| Media Card Support | Yes |
| Optical Drive | SuperDrive |
| Ports and Slots | |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
| Adapter | 60 W MagSafe Power Adapter |
Apple MD102HN/A MacBook Pro (3rd Gen Ci7/ 8GB/ 750GB/ Mac OS X Mountain Lion)(12.87 inch, Silver, 2.06 kg) Questions & Answers
News Related to Apple
-
Benefits of Apple Cider Vinegar & Top 5 options to buy in India [UPDATED] -
Apple TV Plus: Will it Overshadow Popular Streaming Platform Netflix? -
Apple iPad Air & iPad Mini Launched with Apple Pencil Support -
Apple Foldable iPhone Appears in First Concept Video with Stunning Design -
Apple iPhone XR Vs Samsung Galaxy A9: Which Premium Affordable Smartphone Steals the Limelight? -
Top 5 Interesting Features on The Apple iPad Pro 2018













![Benefits of Apple Cider Vinegar & Top 5 options to buy in India [UPDATED]](https://blog.pricekart.com/2020/12/04-Top-5-apple-cider-vinegars-110x96.jpg)





