Blue Star Stella RO+UV 8.2 L RO + UV Water Purifier
Blue Star Stella RO+UV 8.2 L RO + UV Water Purifier Price in India
The lowest price of Blue Star Stella RO+UV 8.2 L RO + UV Water Purifier is 32,999 in India on 31st March 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Water Purifiers depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Blue Star Stella RO+UV 8.2 L RO + UV Water Purifier Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Blue Star Stella RO+UV 8.2 L RO + UV Water Purifier(Black). According to the Historic Price Trends:
Price of Blue Star Stella RO+UV 8.2 L RO + UV Water Purifier in India today is Rs. 32,999.00, updated on 31st March 2026
Full specifications and features
Market Status: Out of stock
| General | |
|---|---|
| Brand | Blue Star |
| Model | Stella RO+UV |
| Color | Black |
| Type | Electrical & Storage |
| Purifying Technology | RO + UV |
| Operating Voltage | 220 V |
| Product Details | |
| Storage Tank Material | ABS |
| Dimensions | |
| Depth | 49.7 cm |
| Width | 29 cm |
| Height | 47.4 cm |
| Weight | 19.3 Kg |
| Warranty | |
| Domestic Warranty Unit | Year |
| Warranty Service Type | On Site |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered In Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered In Warranty | Physical Damage |
| Domestic Warranty | 1 |
Blue Star Stella RO+UV 8.2 L RO + UV Water Purifier Features
Quench your thirst with hot or cold water with the Blue Star Stella RO + UV Water Purifier. Packed with many features such as Anti stagnant ripple technology, Taste Enhancer and Auto clean function, this water purifier ensures to provide you clear, fresh and pure water free from all kinds of impurity.
Easy Temperature Settings
Get hot or cold water depending on the ambient temperature. Hot water up to 85 deg C and cold water as low as 5 deg C are available. Apart from hot and cold, you can even get room temperature water at the touch of a button.
Super Fine Sediment Filter
This 5-micron filter ensures to remove even fine sand and other small particles.
Double Layered RO + UV Protection
Make your drink safe and pure with RO and UV protection. Small particles, ions and microorganisms are other dissolved impurities are removed by Reverse Osmosis (RO), while bacteria, cysts and viruses are eliminated using Ultra Violet (UV).
Large Tank Capacity
This purifier supports an 8.2-litre tank which can be split into 4.6 litres of room temperature water, 3 litres of cold water and 0.6 litres of hot water.
Taste Enhancer
Experience a truly refreshing taste of pure water, thanks to this feature which eliminates smell, odour and other organic substances.
Child Lock Function
Protect your kids from accidentally burning themselves with this feature.
Anti Stagnant Ripple Technology
Avert formation of slime in the water tank by ensuring that the water does not remain stagnant.


