Bajaj Shakti PC DLX 15 L Storage Water Geyser
Bajaj Shakti PC DLX 15 L Storage Water Geyser Price in India
The lowest price of Bajaj Shakti PC DLX 15 L Storage Water Geyser is 8,490 in India on 5th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Geyser/Water Heater depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Bajaj Shakti PC DLX 15 L Storage Water Geyser Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Bajaj Shakti PC DLX 15 L Storage Water Geyser. According to the Historic Price Trends:
Buy Bajaj Shakti PC DLX 15 L Storage Water Geyser in India today for Rs. 8,490.00, updated on 5th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Available in India
| General | |
|---|---|
| Brand | Bajaj |
| Model | Shakti PC DLX |
| Type | Storage |
| Capacity | 15 L |
| Mount Type | Vertical |
| Star Rating | 4 |
| Suitable For | High Rise Building, Upto 264 Feet |
| Performance Features | |
| Rated Pressure | 8 bar |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Thermal Cutoff | Yes |
| Heating Element | Incology Heating Element, Magnesium Anode |
| Convenience Features | |
| Indicators | No |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Adjustable Temperature Knob | Yes |
| Additional Features | |
| Rust Resistant | Yes |
| Fire Retardant Cable | Yes |
| Power Features | |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power Requirement | 220 V |
| Body Features | |
| Body Material | Metal |
| Tank Material | Glass Line Coated |
| Tank Insulation Material | Injected PUF Insulation |
| Dimensions | |
| Weight | 8.3 Kg |
| Height | 52 cm |
| Width | 37 cm |
| Depth | 37 cm |
| Warranty | |
| Warranty Service Type | 2 |
| Warranty Summary | 2 yesr Product Warranty, 3 Years Warranty on Heating Element and 7 Years Warranty on Inner Tank |
| Covered in Warranty | Any Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Warranty does not cover any physical damaged or damage due to accident or misuse. |
Bajaj Shakti PC DLX 15 L Storage Water Geyser Questions & Answers
Bajaj Shakti PC DLX 15 L Storage Water Geyser Prices
| Store | Latest Price |
|---|---|
| Flipkart.com | ₹8,490 |
Comments on Bajaj Shakti PC DLX 15 L Storage Water Geyser
News Related to Bajaj
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying…







