Usha 3002-QH Quartz Room Heater
Usha 3002-QH Quartz Room Heater Price in India
The lowest price of Usha 3002-QH Quartz Room Heater is 1,545 in India on 29th April 2026.
- Manufacturer Warranty
- EMI Available
- Return Policy
- Cash on Delivery
- Free Shipping
- Delivery: 2-3 days
- Above are the lowest prices, collected from popular online stores in india.
- Pricekart can help you save 54 on this purchase.
- EMI / Installments facility is available for buying this , if you are using your credit card.
- Cash on Delivery (COD) can also be availed for this Room Heaters depending on your location.
- Can be delivered at the above price across 100's of Indian cities including Delhi (NCR), Bangalore, Mumbai, Hyderabad, Chennai, Kolkata, Jaipur and Pune.
- Shopping online? Keep yourself updated by setting a price drop alert with us.
- We expect all sellers listed above to provide a valid tax invoice for any purchase you make while shopping online.
Usha 3002-QH Quartz Room Heater Price Chart
This historic price trend graph will let know you the ups and downs in the price of Usha 3002-QH Quartz Room Heater. According to the Historic Price Trends:
Buy Usha 3002-QH Quartz Room Heater in India today for Rs. 1,545.00, updated on 29th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Available in India
| General | |
|---|---|
| Brand | Usha |
| Model | QH 3002 |
| Type | Quartz |
| Color | White |
| Heat Modes | high, normal, low |
| Body & Design Features | |
| Auto Revolving Heater | No |
| Adjustable Height | No |
| Digital Display | No |
| Remote Control | No |
| Switch Type | tip over switch |
| Convenience Features | |
| Noiseless Operation | Yes |
| Safety Features | |
| Tip Over Switch | Yes |
| Overheat Protection | No |
| Touch Sensor | No |
| Power Features | |
| Maximum Power Consumption | 800 W |
| Dimensions | |
| Weight | 6 Kg |
| Width | 30 cm |
| Depth | 15 cm |
| Warranty | |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer needs to call the nearby Authorized Service Center, service engineer will come to the site to get the product repaired or inspected. |
| Warranty Summary | 1 Year Usha Company Warranty |
| Covered In Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
Usha 3002-QH Quartz Room Heater Questions & Answers
Usha 3002-QH Quartz Room Heater Prices
| Store | Latest Price |
|---|---|
| Flipkart.com | ₹1,545 |


