Lloyd LS19A3AF 1.5 Ton 3 Star Split AC
Lloyd LS19A3AF 1.5 Ton 3 Star Split AC comes with 1.5 Tons capacity and is a Split AC. It is an Inverter air conditioner and with a rating of 3 Stars.
View SpecsLloyd LS19A3AF 1.5 Ton 3 Star Split AC Price in India
We are unable to find prices at any of our partner stores.
Lloyd LS19A3AF 1.5 Ton 3 Star Split AC Price Chart
Price of Lloyd LS19A3AF 1.5 Ton 3 Star Split AC in India today is Rs. 28,999.00, updated on 29th April 2026
Full specifications and features
Market Status: Unavailable
| General | |
|---|---|
| Brand | Lloyd |
| Model | LS19A3AF |
| Type | Split |
| Capacity in Tons | 1.5 Tons |
| Star Rating | 3 |
| Color | White |
| Cooling Capacity | 5050 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Operating Modes | Auto Mode |
| Remote Control | Yes |
| Refrigerant | R410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Inverter AC | No |
| Turbo Mode | Yes |
| Performance Features | |
| Indoor Noise Level | High - 55 dB, Low - 43 dB |
| Panel Display | Yes |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| EER | 3.14 w/w |
| Convenience Features | |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Air Flow & Filter Features | |
| Air Circulation | 750 CFM |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Power Features | |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1610 W |
| Operating Current | 7.1 A |
| Dimensions | |
| Indoor Unit Dimension | 95.7 × 21.3 × 30.2 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.8 kg |
| Outdoor Unit Dimension | 77 × 30 × 55.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 36.4 kg |
| Warranty | |
| Warranty Summary | 5 Years On Compressor Manufacturer Warranty |
Lloyd LS19A3AF 1.5 Ton 3 Star Split AC Questions & Answers
Comments on Lloyd LS19A3AF 1.5 Ton 3 Star Split AC
News Related to Lloyd
-
Top 8 Multipurpose Sofa Beds For All Kinds Of Rooms, The Buyers' Guide, And Reviews -
Top 10 Electric Adjustable Table Work Desks, Their Reviews, And Buyer's Guide -
Top 9 Pet Carriers For Pet's Safety, The Reviews And Buyers’ Guide -
Top Facial Serums Of 2022 For All Skin Types, Their Reviews And Buyer's Guide -
Top 10 Barbeque Sets For Perfect Grilling of Meat & Vegetables, Their Reviews & Buying… -
Top 8 VR Headsets To Unwind, Learn Or Play, Their Review And Buyer's Guide







